PUNKT KRYTYCZNY – Handluj z tym – książka artystyczna w Polsce

1463042_657810667592569_940298930_n

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu” Punkt Krytyczny” prowadzonego przez Sekcję Polską AICA, tym razem zamierzamy zbadać stan książki artystycznej i naukowej w Polsce od etapu koncepcji, poprzez projekt, wydanie aż po jej sprzedaż.

Ponownie w Krakowie gościć będziemy dr Tomasza Bierkowskiego, projektanta, wykładowcę ASP w Katowicach, który w maju w Krakowie postulował traktowanie książki artystycznej i katalogów wystaw jako źródeł i publikacji naukowych. Chcemy zaproponować idącą w podobnym kierunku zmianę myślenia o książce naukowej.

Publikacje takie, często wydawane są możliwie niskim kosztem, ten jednak nie musi pociągać za sobą marnej jakości i zignorowania pryncypiów dobrego projektowania.

Pierwsze kroki w tym kierunku podjęły już periodyki społeczno-kulturalne takie jak „Czterdzieści i Cztery”, „Kronos” czy „Pressje”, niektóre czasopisma naukowe jak „Modus. Prace z historii sztuki”.
Także zaproszone wydawnictwa – Karakter, Czytelnia Sztuki, DodoEditor, a ostatnio nawet PWN, kładą nacisk na stronę wizualną. Wciąż jednak stanowią one jedynie niewielki fragment rynku, a publikacje dotyczą przede wszystkim książek popularno-naukowych i komercyjnych.

Pokażemy, że poważne traktowanie „nienaukowych” aspektów publikacji naukowej może nieść ze sobą wymierne korzyści, zarówno marketingowe jak i funkcjonalne; chcemy zwrócić uwagę na praktyki self-publishingowe, typowe dla książki fotograficznej, zupełnie jednak nieobecne w nauce.

W panelu wezmą udział:

– dr Tomasz Bierkowski, wykładowca ASP w Katowicach, członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU).
– Piotr Synowiec – Digital System
– Przemysław Dębowski – Wydawnictwo Karakter
– Kuba Sowiński – magazyn 2+3D
– Mateusz Twardoch – Księgarnia Artystyczna Bookoff
– Zuzanna Łazarewicz – wydawnictwo DodoEditor
– Wojciech Nowicki – krytyk fotografii, kurator, publicysta, współzałożyciel Fundacji Imago Mundi„. Na spotkaniu reprezentować będzie wydawnictwo/galerię Czytelnia Sztuki z Gliwic oraz Fundację Sztuk Wizualnych
– Paweł Starzec – wydawnictwo Paper Beats Rock

Spotkanie poprowadzi dr hab. Andrzej Szczerski – prezes AICA Polska i wiceprezydent AICA International, wykładowca Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego